Návod ako všetko postíhať a nezblázniť sa z toho, časť I.

Autor: Peter Molnár | 11.6.2018 o 10:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  628x

Chcem robiť dve roboty a vysokú školu naraz. Ako nato? Ako vykročiť zo svojej komfortnej zóny a čo všetko potrebujem nato aby táto cesta bola relatívne ľahká? Článok o týchto veciach a o tom prečo sa takáto cesta oplatí.

Už dlhšiu dobu sa ma známi alebo ľudia s ktorými sa rozprávam pýtajú ako je možné, že zvládam prakticky dve roboty a vysokú školu naraz. Preto som sa rozhodol napísať tento blog, nakoľko verím, že môže pomôcť tým, ktorí podobnú skúšku nervov plánujú absolvovať.

Na začiatok by som chcel predstaviť čo vlastne robím a tým pádom čo ma kvalifikuje aby som tento blog napísal. Mám 23 rokov, pracujem tretí rok v jednej zo spoločností tzv. Veľkej štvorky (PWC, EY, Deloitte a KPMG), čiže v jednej zo štyroch najväčších konzultantských firiem na svete. Pracoval som dva roky ako audítor a posledný rok som na pozícii finančného a účtovného konzultanta. Od septembra minulého roku študujem vo Viedni na univerzite aplikovaných vied magistra v obore medzinárodné bankovníctvo a financie. Externe, 4 krát do týždňa- pondelok, stredu a piatok poobede a taktiež v sobotu. Od septembra som sa zároveň ocitol vrámci svojej práce v jednej nemenovanej firme na finančnom oddelení ako analytik na pol úväzku. Bývam a pracujem doma v Bratislave a do školy dochádzam vlakom.

Ak si myslíte, že toho je trošku veľa, tak s Vami súhlasím a prvé týždne keď som začal, to bolo naozaj hrozné. Ale s pár jednoduchými trikmi sa dá zvládnuť čokoľvek lebo okrem toho, že človek je tvor učenlivý tak je aj tvor húževnatý- zvykne si naozaj na všetko. Čo je teda základom úspechu?

  • Komunikácia

Asi najdôležitejší kameň, ktorý mi dovoľuje to zvládať je komunikácia s ľuďmi. S nadriadenými a kolegami, ktorí čakajú na výstup z práce, komunikácia so spolužiakmi a profesormi, ktorí čakajú na výstupy akademické a komunikácia s kamarátmi a rodinou, ktorí slúžia ako podpora a psychohygiena aby sa človek sám nezbláznil. Musím priznať, že som mal šťastie na oboch šéfov v práci a štúdium, kvôli ktorému musím odchádzať v dané dni z práce skôr mi tolerujú za podmienky, že si to dorobím keď sa bude dať. Popravde som si myslel ako stratím všetkých kamarátov, lebo na nich nebudem mať čas, avšak väčšina to zatiaľ drží a dúfam že aj držať bude. Komunikácia Vám umožní s Vašou aktivitou vôbec začať a držať tempo, ktoré si sami nastavíte. Preto som tento bod umiestnil pred ďaľší.

  • Manažment času

Ďaľší veľmi dôležitý pilier. Aj napriek tomu, že cesta z Bratislavy do Viedne trvá iba hodinu a spoje chodia dvakrát každú hodinu (okrem večera/noci, ale o tom inokedy), tak sa na stanicu treba dostať včas a školu tiež väčšinou nesídli opoti stanici, čiže treba počítať aj s dodatočným časom na jednotlivé verejné dopravy, plus rezerva. Niekedy sa Vám rezervu do časového plánu podarí hodiť, niekedy nie ale verte, že pán Murphy úraduje rád v dňoch skúšiek a dôležitých stretnutí.

Čiže keď máte spravený obraz o tom, koľko nevyhnutného času musíte tu a tam stráviť tak si napíšte detailný rozvrh. Normálne, na papier, dá sa aj do iného kalendáru (mám tam stiahnutý rozvrh zo školy a dôležité stretnutia z roboty) ale dať všetko na jednu A4 má svoje čaro. Zrazu vidíte okná voľného času- nedele, noci, rána, cestovanie a sobotňajšie popoludnia, občas večer keď človek nemá školu a nemusí ostávať dorábať veci ktoré nestihol. Prečo som do voľného času zahrnul aj cestovanie, keď je to vynútený presun a vyššie som spomínal cestovanie vrámci povinností? Je to tam preto, že keď nasadnete na vlak, tak máte odrazu čas až do zastávky na Vašej konečnej stanici.

Čiže máme napísané/nakreslené, čo teraz? Teraz si treba aspoň trošku naplánovať tie potreby ostatné. Do školy sa treba učiť a robiť projekty/práce, človek by mal aj niečo pospať a taktiež mať čas na to máličko osobného života, aby úplne nestratil kontakt so zvyškom sveta. Tieto aktivity ako aj tie, ktoré sa naplánovať nedajú, patria do okien s voľným časom. Spánok ide jednoznačne do kolónky noc alebo cesta avšak ja vo vlaku spať neviem a v metre/autobuse sa to realizuje tiež veľmi ťažko, čiže táto kolónka mi slúži na učenie sa. Ale iba smerom do školy. Smer BA/posteľ mi slúži na psychohygienu v podobe surfovania po nete, audiokníh, netflixu (dajú sa stiahnuť offline seriály do mobilu). Soboty poobede mám na stretávanie známych, venovanie sa rodine a snažím sa v túto dobu absolútne nezaoberať sa prácou alebo školou. V nedeľu dokončujem veci do školy/práce a snažím sa jediný krát vyspať aspoň do 9tej. Raňajkujem a obedujem v robote (zásadne nevynechávam obedy ako niektorí kolegovia) a večeriam poceste alebo v škole.

Na tomto príklade, ste si mohli všimúť do akého detailu sa dá rozplánovať týždeň. Jednoznačne odporúčam aj pre ľudí, ktorým je plánovanie cudzie. Vyvarujete sa toho, že úplne stratíte prehľad kde ste a čo musíte ešte spraviť. Keď som mal toho najviac tak mi pomohla appka Trello (zadarmo na iOS a Android), kde si viete nastaviť k prehľadnej štruktúre aj pripomienky a samozrejme ako som spomínal vyššie, obyčajný papier, ceruzky a perá. Dôkladné plánovanie ciest odporúčam naplánovať už pri prvotných myšlienkach nato či to chcem vôbec absolvovať.

V druhej časti tohto blogu popíšem ako neprísť o rozum a celé to zvládnuť. Preto lebo vlastná myseľ je niekedy tou jedinou prekážkou ktorá nám zabraňuje niečo ťažké zvládnuť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalého príslušníka SIS Kosíka uniesli z jeho domu v Mali

Podľa informácií SME došlo k únosu už minulý týždeň v utorok večer 15. januára.

Píše Marián Leško

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Ako sa tu robí veda pod patronátom SNS.


Už ste čítali?